Cynkowanie

Cynkowanie – definicja

Cynkowanie – to pokrywanie powierzchni przedmiotów stalowych cienką otoczką cynku w celu zabezpieczenia przed korozją, która jest powodowana najczęściej działaniem powietrza i wody.

Dlaczego warto cynkować

Detale przeznaczone do cynkowania powinny być ze stali, ZnAl-u, żelaza lub żeliwa. Powłoki cynkowe wykazują bardzo dobre właściwości ochronne na żelazie i stali. Cynk jest stosunkowo niedrogim pokryciem zabezpieczającym detale przed korozją. W dodatku cynk podczas korodowania wytwarza substancje, które spowalniają proces korozji, nawet po przerwaniu szczelności powłoki cynkowej.

Jak to wygląda w praktyce?

Antykorozyjne cechy powłok cynkowych polegają na tym, że cynk tworzy bardzo odporne i mało rozpuszczalne powłoki kryjące. Tworzą się one na styku z powietrzem i wodą. Składają się przede wszystkim z zasadowego węglanu cynku i to one odpowiadają za właściwą ochronę przed korozją. Wprawdzie z upływem czasu w niewielkich ilościach są znoszone przez wiatr, śnieg i warunki atmosferyczne, jednak powstają na nowo, dzięki temu że pod nimi znajdują się kolejne warstwy cynku.

Powłoka cynkowa zapewnia nie tylko ochronę bierną, ale również fizyczną barierę osłaniającą stal. Do tego dochodzi ochrona elektrochemiczna, ponieważ cynk jako metal bardziej aktywny, sam – jako pierwszy ulega utlenieniu, chroniąc przed tym stal. Powłoka cynkowa chroni stal przez długi okres czasu i nie wymaga częstej konserwacji. Do tego można przedłużyć jej trwałość oraz nadać wyrobom dowolne walory estetyczne, przez dodanie do ocynkowanej powierzchni dodatkowej warstwy lakierniczej lub malarskiej.

Szerokie zastosowanie cynkowania

W ofercie firmy Victus znajdziesz między innymi:

  • cynkowanie blach
  • cynkowanie drutów stalowych
  • cynkowanie taśm
  • cynkowanie części maszyn i konstrukcji

Cynkowanie wykonujemy w bębnach lub na zawieszkach. Stosujemy dwa rodzaje pasywacji wykończeniowej: na biało i na żółto. Powłoka cynkowa wykazuje duże właściwości ochrony przed korozją. Cynkujemy elementy do 300x100x70 cm.

Grubość powłoki cynkowej

W procesie cynkowania otrzymuje się powłoki o grubości  w granicach od 70 do 150 mikrometrów. Już ta grubość wystarczy, aby ochronić stal przed korozją przez całe lata. Średnia trwałość warstwy cynkowej wynosi aż 30-50 lat.
Grubość powłoki cynkowej mierzy się w mikrometrach lub podaje się masę powłoki w g/m2.

Świadczymy również usługi: